Programacion de la Festa da Istoria de Ribadavia – 24 y 25 de Agosto del 2018

La trigésima edición de la Festa da Istoria de Ribadavia, que se celebrará el 24 y el 25 de agosto, contará con más de medio centenar de actividades durante sus dos días de programa.

Entre el clásico mercado medieval, los pasacalles para ambientar los escenarios o la partida de ajedrez humana, los visitantes podrán asistir a espectáculos teatrales, musicales y de malabares, así como a concursos de pintura rápida o al certamen de vestimenta medieval.

Las citas marcadas en rojo: el gran desfile de la Istoria, el sábado a las 11 horas; la boda judía, ese mismo día a las 14 horas; y el torneo medieval, también el sábado, a las 20 horas en O Xestal.

 

 

 

PROGRAMA FESTA DA ISTORIA – 2018

VENRES 24

10:30
IX CERTAME DE PINTURA RÁPIDA
Incricións no Club Artístico de 10:30 a 11:30 h
Polas prazas e rúas do Centro Histórico

11:00
APERTURA DO MERCADO ARTESANAL
Na Alameda
10:30 a 15:00 e 18:00 a 23:00

11:00
CAMPAMENTO MEDIEVAL
Laboratorio de Recreación Histórica Viv´arte e Asociación Torques
Animación, teatro, recreacións históricas, oficios da época e música
Castelo dos Sarmiento (Entrada libre)
11:00 a 14:00 e 18:00 a 23:00

11:30
IV CERTAME INFANTIL E XUVENIL DE PINTURA RÁPIDA
Na Praza da Madalena

11:30
“O PEQUENO PRÍNCIPE”
Espectáculo itinerante no mercado

12:00
PASACALLES DOS GRUPOS DE MÚSICA “ALBALUNA” E “GAELOC MEDIEVAL”
Polo Castelo, Alameda e Centro Histórico
12:00 a 23:00

13:00
LOITAS CAMPESIÑAS
No campamento de mercenarios na Alameda

13:30
TEATRO DE ANIMACIÓN DE RÚA
Polo Castelo e Alameda

18:00
XOGOS PARA NENOS
18:00 a 21:00

18:00
MERCADO ARTESANAL
Actuaran ata o remate grupos de animación e de música medieval
Na Alameda e rúas do Centro Histórico

18:30
ENTREGA DE PREMIOS DO IV CERTAME INFANTIL / XUVENIL DE PINTURA RÁPIDA
Club Artístico

18:30
PASACALLES “SERES DO AVERNO”
Percorren o mercado, rúas e prazas.

19:00
ENTREGA DE PREMIOS E EXPOSICIÓN DO IX CERTAME DE PINTURA RÁPIDA
Club Artístico

19:30
ESGRIMA HISTÓRICA
Demostración, taller e combates
No auditorio do Castelo “Ruben García”

19:30
TEATRO E CIRCO DE RÚA
Espectáculo itinerante

20:00
CONCERTO DE MÚSICA MEDIEVAL
CORO DA ISTORIA E PRES DE CAMBRAI
Na Igresa de San Domingos

20:30
Concerto Albaluna Folk
Na Alameda

21:00
BANDO da ISTORIA
Polas rúas e prazas

21:30
BANDA DE GAITAS E PANDEIRETAS DA ISTORIA
Na fachada do Castelo

22:00
MUSICA NA RÚA
GAELOC MEDIEVAL
Polas rúas do centro histórico

22:00
LUME E MALABARES “EXERIM de SALTIMBANKIS”
Na Praza Maior

23:00
TEATRO “A ENDIAÑADA”
22:30 Primeiro Acto – Na Fachada do Castelo
23:00 Segundo Acto – No Auditorio do Castelo (destacarlo en negrita)

00:00
Concerto “Son da Istoia”
Abraham Cupeiro + Odaiko
Na fachada do Castelo dos Sarmiento

E ao finalizar
ESPECTACULO DE LUME, MÚSICA E PIROTECNIA
Josman
Na fachada do Castelo dos Sarmiento

SÁBADO 25

10:30
APERTURA DO MERCADO MEDIEVAL
Na alameda e nas prazas e rúas do Centro Histórico
10:30 a 23:00

10:30
APERTURA DO BANCO DA ALHÓNDIGA

11:00
GRAN DESFILE DA ISTORIA
Desde a rúa Baixada ao Consello ata o Castelo
E a continuación
LECTURA DO PREGÓN
NOMENAMENTO DE NOTABLES DA ISTORIA

11:30
CRIATURAS DO BOSQUE
Fauno, elfa, trasnos e músicos animarán coas súas danzas e malabares o mercado

11:45
CAMPAMENTO MEDIEVAL
Animación, teatro, recreacións históricas, oficios da época e música
Laboratorio de Recreación Histórica Viv´arte y Asociación Torques
Castelo dos Sarmiento
(Só vestidos de época ata as 19:00)
Peche ás 22:00

12:00
CAMPAMENTO DE MERCENARIOS
Oficios de demostración, exhibición de armamento e armaduras e moito mais
Grupo Gastrafetes
Na Alameda de 12:00 – 15:00 e de 17:00 – 21:30

12:00
SONS DO DOURO
Proxecto Fundación Museu do Douro
Na Praza Maior

12:30
BAILE MEDIEVAL
DONAS SEN CABALEIROS DA ISTORIA
e
GRUPO “LA MARIANITA” de AVILA
Praza Maior

13:00
XADREZ VIVENTE
No Auditorio do Castelo (Entrada libre)

13:30
DUELO DE CABALEIROS
Especialistas Hípica Celta no Auditorio do Castelo

13:30
SAÍDA DA COMITIVA NUPCIAL DA VODA XUDÍA
Patio do Museo Etnolóxico de Ribadavia

14:00
VODA XUDIA
Recreación cerimonial baseada nos ritos e costumes sefardíes
Na Oliviera (Só vestidos de época)

14:30
MUSICA TRADICIONAL
BANDA DE GAITAS SARTAINA – ASTORGA
Percorrerán as rúas e prazas da vila

14:30
CETRARÍA
Exhibición na Praza Maior

14:30
XANTAR MEDIEVAL
Na Madalena (reserva previa)

16:00
II CONCURSO DE VESTIMENTA MEDIEVAL
No Castelo (inscricións no punto de información ata as 15:30 horas)

16:30
MUSICA TRADICIONAL
Grupo TROULA MEDIEVAL
Praza da Madalena

17:15
O MERCENARIO MEDIEVAL
Mostraranse as roupaxes que utilizaban estes soldados
No Campamento da Alameda a cargo de Gastrafetes

17:30
BUFONESCO
Bufóns, comediantes e músicos percorrerán o mercado
Saltimbankis e Galeoc Medieval

18:00
ANIMACIÓN DE RÚA “A LEI DO MEDIEVO”
Grupo Gastrafetes
Na Praza Maior. Remate ás 18:30 no AudItorio do Castelo

18:30
CARREIRA DE PIPOTES
Saída rúa Progreso e chegada no Castelo

19:30
TABALEIROS DA ISTORIA
Grupo de percusión
Polas rúas e prazas

19:30
CONTOS DE OUTRORA
Contacontos para todas as idades na Alameda

19:30
CETRARÍA
Exhibición no Campo do Xestal

20:00
FA KE KIERE
Espectáculo de faquirismo e risas na Alameda

20:00
TORNEO MEDIEVAL
GRUPO DE ESPECIALISTAS HIPICA CELTA
No campo do Xestal

20:30
CONCERTO DE PERCUSIÓN
SON DO DOURO
AudItorio do Castelo

21:30
BAILE MEDIEVAL E MÚSICA
DONAS SEN CABALEIROS DA ISTORIA
ASOCIACIÓN MEDIEVAL “LA MARIANITA”
No Auditorio do Castelo

E ao finalizar
ESPECTACULO DE LUME E CIRCO
IGNIS TENEBRIS

22:00
PECHE DO BANCO DA ALHÓNDIGA

23:00
CONCERTO
ANDRES PENABAD E GRUPO FOLK
Praza San Martiño

OUTRA ACTIVIDADES

Venres 17 de 17:00 a 20:00
OBRADOIRO DE COTA DE MALLA
Na Madalena

Xoves 23 de 17:00 a 20:00
OBRADOIRO DE INICIACION Á ARQUEOLOXIA
No Museo Etnolóxico de Ribadavia

PENSANDO NOS NENOS
RINCON INFANTIL
NA ALAMEDA

MARTES 21, MERCORES 22 E XOVES 23

20:00 – 21:00
PEQUENOS OBRADOIROS E XOGOS PARA NENOS
Bolboretas – Na Alameda

VENRES 25

11:30
IV CERTAME INFANTIL E XUVENIL DE PINTURA RÁPIDA
Na Praza da Madalena

18:00 – 21:00
XOGOS PARA NENOS NA ALAMEDA

20:00
CONTACONTOS, MALABARES E RISAS
Na Alameda

SABADO 25

12:00 – 15:00 e 17:00 – 19:30
ACTVIDADES NO CAMPAMENTO PARA NENOS
Na Alameda con Bolboretas

19:30
CONTOS DE OUTRORA
Contacontos para todas as idades.

GRUPOS PARTICIPANTES NA ISTORIA 2018

VOLUNTARIOS DA ISTORIA
Voda Xudía
Tabaleiros da Istoria
Sons do Douro – Proxecto da Fundación Museu do Douro
Soldados
Saltimbankis de Sambi
Sala Viguesa de Esgrima Antigua
Rei Garcia e a súa Dona
Pregoeiro e convidados de honra
Parella de Xigantes de Xinzo de Limia
Parella de Xigantes de Ourense
Parella de Xigantes de Celanova
Parella de Xigantes de Allariz
Os Serándeiros
O Verdugo
Notables
Nobres
Nenos de Xadrez
Halconeros de Castilla
Grupo Troula Medieval
Grupo de baile Donas sen Cabaleiros
Gastrafetes
Galeoc Medieval
Especialistas Hipica Celta
Don Pedro e Dona Ana
Coro da Istoria
Compañía de teatro Viv´Arte
Club Xadrez Ourense
Clero
Cabalos de Carras
Cabaleiros templarios
Banda de Gaitas e Pandeiretas da Istoria
Banda de Gaitas Airiños de Arnoia
Asocación Ourensana de Esgrima Antigua
Asociación Medieval Torques
Asociación Medieval “La Marianita”
Asociación Valdapaiso
Andres Penabad
Albaluna Folk

Medieval “La Marianita”
Adiantado Maior do Reino
Abraham Cupeiro